PDKS Cihazları

PDKS CİHAZLARI

PDKS Sistemlerinde personellerin tanınmasında ve giriş çıkışlarının kayıt altına alınmasında kullanılan okuyucular, sistemin donanım unsurunu oluştururlar. Farklı personel tanımlama ve hareket kayıt etme özelliklerine sahip PDKS cihazları mevcuttur. Bunlardan bir tanesi personellere verilen Elektronik (RFId) Personel Kimlik kartlarını okuyarak giriş çıkış işlemlerini yapan ve kısaca Kartlı PDKS Sistemi olarak adlandırılan yöntemdir. Personel kimlik kartlarının başkaları tarafından kullanılabilmesi ihtimali karşısında kesin çözüm üretememesi yöntemin zayıf yönüdür. Bir diğer PDKS cihaz türü ise Parmak İzi cihazlarıdır. Kısaca Parmak İzi Okuyucuları ile PDKS olarak adlandırılan yöntemde kullanılan cihazlar, Kartlı PDKS Sisteminde kullanılan cihazlara nazaran daha güvenilir PDKS cihazlarıdır. Fakat bu cihazların da zayıf yönü vardır. Çalışan personellerin yaptıkları işler parmak izlerinin deforme olmasına neden olan işletmelerde Parmak İzli PDKS cihazları geç okuma veya hiç okumama gibi sorunlara neden olacaktır. Bir diğer PDKS cihaz türü de Yüz Tanıma Okuyucularıdır. Yüz tanıma cihazları PDKS alanında en güvenilir cihazlardır. Bazı Yüz Tanıma Cihazlarının gün ışığından etkilenme gibi zayıf yönleri olmakla beraber işletmeler için en hızlı ve en kesin personel tanıma yöntemidir.

PDKS Sistemlerinin verimini artırmak ve belli noktalardan personel geçişlerini kısıtlamak veya kontrol altına almak için sistem donanımına PDKS okuyucuları tarafından kontrol edilebilen TURNİKE eklenebilir. Personelin belirlenen noktalardan kontrollü geçişlerini sağlayan turnikeler genellikle işletmelerin ana girişlerine, üretim alanı girişlerine, mola alanı girişlerine vb. yerlere takılı PDKS okuyucularının bulunduğu yerlere yerleştirilmektedir.

PDKS Cihazları üzerinde çalışan yazılımlar personel geçiş yetkilerini ve geçiş hareketlerini cihazda toplar. Toplanan veriler cihaz özelliklerine göre online veya belirli aralıklar ile PDKS sisteminin bir diğer unsuru olan PDKS YAZILIMLARINA aktarılır.